{HSBGAMES}
Fíni získali zlato na domácich MS, v dramatickom zápase zdolali Rusko
Autor: TASR   |   Publikované: Utorok, 5. január 2016, 22:31

Fínski hokejisti si vybojovali zlaté medaily na juniorských majstrovstvách sveta v domácich Helsinkách. "Suomi" si v utorňajšom dramatickom finále poradili s Ruskom 4:3 po predĺžení a po dvoch rokoch majú opäť titul.

Fínsko tak zopakovalo svoje zlaté ťaženie z roku 1998, keď taktiež triumfovalo na domácej pôde v Helsinkách. Celkovo má na konte štyri zlaté, štyri strieborné a šesť bronzových medailí.

Rusi získali dokopy (vrátane ZSSR) už 34. cenný kov, z toho trinásť so zlatým, dvanásť so strieborným a deväť s bronzovým leskom.

V stretnutí o tretie miesto zvíťazili Američania nad Švédskom vysoko 8:3. Slovenskí reprezentanti obsadili konečné siedme miesto, keď vo štvrťfinále podľahli Švédsku 0:6.

Rusko - Fínsko 3:4 pp (1:0, 0:0, 2:3 - 0:1)
Góly: 5. Kamenev (Provorov, Lazarev), 42. Svetlakov, 60. Svetlakov (Provorov, Rykov) - 41. Laine (Aho, Puljujärvi), 51. Aho (Puljujärvi, Laine), 58. Rantanen (Saarijärvi, Kalapudas), 62. Kapanen (Saarela). Rozhodovali: Iverson (Kan.), Pitoscia (USA) - Oliver (USA), Pihlblad (Švéd.), vylúčení: 5:2 na 2 min, navyše: Kamenev 10+DKZ za nešportové správanie, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0.

Rusko: Georgijev – Rykov, Žuldikov, Bojkov, Provorov, Sergejev, Šaripzianov, Mikulovič, Voronkov – Korškov, Kraskovskij, Polunin – Lazarev, Svečnikov, Kamenev – Kaprizov, Svetlakov, Kuzmenko – Lauta, Dergačiov, Fazlejev

Fínsko: Kähkönen – Juolevi, Tuulola, Niku, Mikkola, Keskitalo, Saarijärvi – Puljujärvi, Aho, Laine – Kapanen, Saarela, Nättinen –Rantanen, Kalapudas, Hintz – Lammikko, Björkqvist, Repo - Siikonen

Lepšie odštartovali ruskí hokejisti a už v piatej minúte sa dostali do vedenia. Počas presilovky zavreli súpera v obrannom pásme, puk sa dostal ku Kamenevovi a ten presnou strelou z pravého kruhu otvoril skóre finálového duelu - 1:0. Domáci mohli vyrovnať už o minútu a pol, no Georgijev si s Hintzovým únikom poradil. "Zborná" si zahrala druhú presilovku v deviatej minúte, ale bez gólového úspechu. V dvanástej minúte hasil Kähkönen pri strele Kuzmenka. Rusi mali v úvodnom dejstve na vrch, no ďalší gól už nepridali.

Ten mohol pridať Fazlejev v 25. minúte, keď unikol hráčom "Suomi" počas ich presilovky, no bekhendový blafák mu nevyšiel. Domáci si vypracovali vážnejšiu šancu až v 29. minúte, no Björkqvist sa k zakončeniu nedostal, keďže ho zahákoval Šaripzianov. Následnú početnú výhodu nezahrali dobre a súperovu bránku takmer neohrozili. V druhej polovici druhej tretiny prišli ďalšie dve šance Fínska. Najprv sa tlačil na bránku Kapanen a po ňom skúšal blafák Hintz, no ani jeden nedostal puk za chrbát Georgijeva.

Fínom to vyšlo až po ďalšej prestávke. Už 24 sekúnd po začiatku tretieho dejstva sa po akcii elitnej formácie presadil z ľavého kruhu Laine a vyrovnal na 1:1. Tento stav však nevydržal ani dve minúty a Rusko opäť viedlo, individuálne sa presadil Svetlakov - 2:1. V ďalších minútach sa hra prelievala zo strany na stranu a oba tímy si vypracovali šance na góly. V 51. minúte to vyšlo domácim, keď Aho vyrovnal na 2:2. V 58. minúte sa už "Suomi" dostali do vedenia, keď sa počas presilovky presadil Rantanen a zdalo sa, že titul ostane "doma". Rusi však bojovali až do konca a stretnutie ešte poriadne zdramatizovali. Šesť sekúnd pred záverečným hvizdom pri hre bez brankára vyrovnal Svetlakov na 3:3 a posunul zápas do predĺženia. V ňom nakoniec rozhodol o triumfe a titule pre Fínsko Kapanen.

Ocenenia:
Najlepší hráči na postoch podľa direktoriátu šampionátu:
brankár: Linus Söderström (Švéd.)
obranca: Zach Werenski (USA)
útočník: Jesse Puljujärvi (Fín.)

All star tím podľa zástupcov médií:
Söderström - Olli Juolevi (Fín.), Werenski - Puljujärvi, Patrik Laine (Fín.), Auston Matthews (USA)
MVP: Puljujärvi

Konečné poradie: Fínsko, Rusko, USA, Švédsko, ČR, Kanada, SR, Dánsko, Švajčiarsko, Bielorusko

tasr © 2014, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.

Diskusia

Pridajte svoj komentár

Autor/Nick:

Nadpis:
Text príspevku:

Vstup do diskusie - doteraz 10 prísp., posledný 07.01.2016 09:55:05
Zobrazuje sa niekoľko vybraných názorov z diskusie, ktoré naši čitatelia označili ako najlepšie.
Martin velmi pekny zapas
publ.: 05.01.2016 23:37:48 - 2 reakcie
objektivne musim priznat trosku pridrziavanie Finsku aj ked mali vacsie zavary, hlavne v druhej tretine. Bol to vsak vynikajuci finalovi zapas. Gratulacia obom muzstvam za pekny sportovy zazitok. Len by ma zaujimalo ci aj chlapci z Orange20 pozerali tento zapas. Ako sa bojuje, korculuje a hlavne striela. 17 rocny chalan striela lepsie ako 90% naseho vyberu. Laineho gol na 1:1? Proste parada. Taktiez Svetlakovov na 2:1, krasa. Skoda, ze sa to nevedia naucit aj nasi hraci :( »»
pekous ® reakcia na iny príspevok
publ.: 06.01.2016 09:35:37
Naprostý nesmysl, naopak v souboji s USA tlačili rusáky jak jen mohli. »»
:: ::

Štefan Fabian vstúpil do sezóny po červenom koberci. Na záver letného Tatranského pohára na ňom preberal ocenenie pre najlepšieho obrancu turnaja, pred nedeľňajším zápasom proti Zvolenu si pre zmenu užíval ovácie publika pri pózovaní s dresom s číslom 900 na chrbte
"Podpora pominula a keď niekoho slovenská ženská liga nezaujíma, tak nech sa nečuduje, že to vyzerá takto. Ak ľudí hore zaujíma niečo iné, tak sa môžu tešiť z toho iného," neberie si servítku pred ústa Petra Jurčová
Zápasy medzi Trenčínom a Nitrou priniesli v predchádzajúcom ročníku vyrovnaný hokej, v ktorom rozhodovali maličkosti. Inak tomu nebolo ani tento raz, keď si Dukla v domácom prostredí vybojovala víťazstvo v samostatných nájazdoch.
"Nikdy nehovor nikdy a v mojej zbierke ešte pár líg chýba. Určite by som si teda ešte niečo vyskúšal," usmieva sa Peter Ölvecký. "V tejto chvíli chcem ale pomôcť Dukle."

To najlepšie z Profutbal.sk

foto
Nitra sa vyrovnala španielskemu majstrovi, Kuruc: Môžeme hrať lepšie (video)
„Keby sme nadviazali na ligové výkony, zápas by bol pre divákov ešte zaujímavejší. Neboli sme slabším mužstvom, no musím povedať, že sme sa neprezentovali úplne takou hrou, akou sme chceli," konštatoval tréner Nitranov Kuruc
foto
Neapol skvelou hodinkou zmietol Benficu, Hamšík: Nádherný večer (video)
"Duel sme mali fantasticky rozohraný, po necelej hodinke sme viedli štvorgólovým rozdielom. Akurát škoda, že sme v závere dvakrát inkasovali. Bol to nádherný večer na San Paolo, kde bola fantastická atmosféra," vyznal sa Hamšík
foto
DAC vybavil postup už do polčasu, Šabala: Začína sa skutočný boj o trofej (video)
„Stretnutie sme si prehrali v prvých tridsiatich minútach. Dostali sma dva zbytočné góly zo štandardiek a to rozhodlo,“ komentoval hrajúci tréner domácich Miroslav Latiak
foto
Plzeň si ide do Viedne po odplatu, Stoch, Škrtel a Mak proti Holanďanom
"Pamätám sa na to, určite sme mali na víťazstvo. Do zápasu s Austriou dáme všetko a snaď tentoraz budeme oslavovať zisk troch bodov," vyzval obranca David Limberský

To najlepšie z F1.sk

foto
Vettel sa v majstrovskom boji prikláňa na stranu Rosberga
"Čakám vyššie teploty povrchu, čo bude mať vplyv na opotrebenie pneumatík. Na niektorých miestach je trať vyklonená smerom navonok a budeme to tam mať ťažké. Napríklad v poslednej zákrute. V aute to nie je príjemný pocit, ale pre všetkých je to rovnaké," hovorí Sebastian Vettel.
foto
Naznačuje Bottas odchod z Williamsu?
"Jedna vec je istá: viem, že budem súťažiť, ale zatiaľ nie je isté, v ktorom tíme. Skutočnosť je taká, že nech sa stane čokoľvek, budem mať nového tímového kolegu. Omnoho viac ako toto vám fakt neviem povedať. Som však veľmi spokojný s tým, ako veci napredujú."