{HSBGAMES}
Autor: r0b0.t/TASR   |   Publikované: Nedeľa, 7. február 2016, 06:45

Traja slovenskí hokejisti sa bodovo presadili v nočných zápasoch zámorskej NHL. Tomáš Tatar zaznamenal gól a asistenciu pri výhre Detroitu Red Wings nad New Yorkom Islanders 5:1, jedným presným zásahom sa na nej podieľal aj jeho spoluhráč Tomáš Jurčo. Zápas nevyšiel brankárovi "ostrovanov" Jaroslavovi Halákovi, ktorý dostal z 13 striel 4 góly a po Tatarovom zásahu v 31. minúte striedal. Marián Hossa skóroval v oslabení pri triumfe Chicaga v Dallase 5:1, dal svoj 10. gól v sezóne a 496. v kariére.

Detroit strelil 5 gólov v jednom zápase prvýkrát od 5. decembra a zastavil päťzápasovú domácu sériu prehier. Skóre duelu otvoril v 15. minúte Jurčo, ktorý presnou strelou švihom zaznamenal svoj tretí gól v sezóne. "Najlepší zápas odohral na Floride, ale aj v tomto stretnutí podal veľmi dobrý výkon. Dokázal, že vie strieľať góly a jeho sebavedomie rastie. Som spokojný aj s jeho defenzívnou prácou," povedal pre Detroit Free Press tréner Jeff Blashill na adresu 23-ročného Jurča. V polovici duelu zvýšil Tatar svojím 15. gólom v sezóne už na 4:0, keď bekhendom dorazil strelu Andreasa Athanasioua. Haláka po tomto góle vystriedal Jean-Francois Berube. Slovenský brankár odišiel do kabíny poriadne nahnevaný. "Musíme zlepšiť presilovky a potrebujeme lepší výkon od brankára, aby sme boli úspešní," povedal pre newsday.com tréner Islanders Jack Capuano. Red Wings potešili divákov v Joe Louis Arene víťazstvom prvýkrát od 20. decembra. Do zostavy "ostrovanov" sa po 11 zápasovej pauze vrátil obranca Johnny Boychuk. Tretia tretina sa začala o 36 minút neskôr, pretože rolbár pri úprave ľadu nechtiac zachytil kus z upevnenia bránky a spravil tým v ľade veľkú ryhu. Rozhodcovia pre bezpečnosť hráčov čakali kým poškodený ľad zamrzne. Úplne ideálne to však nebolo a preto si tímy v polovici tretej tretiny otočili strany.

Marián Hossa skóroval v druhom zápase za sebou a od hranice 500 gólov v NHL ho delia už len štyri zásahy. Slovenský útočník minútu pred koncom prvej tretiny zápasu v Dallase strelil v oslabení gól na 3:1, keď ťažil z výbornej práce kapitána Jonathana Toewsa. Bol to jeho 31. gól v oslabení v kariére, vďaka čomu sa vyrovnal na 19. mieste historických tabuliek Matsovi Sundinovi a Billovi Barberovi. Už len jeden gól v početnej nevýhode ho delí od vyrovnania Joea Sakica, Bobbyho Clarkea, Guya Carbonneaua a najlepšieho Slováka v tomto rebríčku Petra Bondru. Hviezdou stretnutia v Dallas bol Arťom Anisimov, ktorý mal bilanciu 1+3 a tiež skóroval v oslabení. "Celú sezónu patrí k našim najlepším hráčom," povedal tréner Joel Quenneville na adresu ruského útočníka, ktorého Blackhawks získali v júni z Columbusu. Chicago vstúpilo do zápasu raketovo a už v 34. sekunde otvoril v presilovke skóre obranca Brent Seabrook. Svoj 32. gól v sezóne strelil Patrick Kane a upevnil si pozíciu najlepšieho strelca NHL. Výborný výkon podal brankár Corey Crawford, ktorý chytil 36 striel Stars. Druhý slovenský "jastrab" Richard Pánik nebodoval.

Montreal zdolal v kanadskom derby Edmonton 5:1 a prerušil sériu štyroch prehier. Hviezdou duelu bol český útočník Tomáš Plekanec, ktorý strelil gól, zaznamenal tri asistencie a štvorbodovým vystúpením vyrovnal svoje maximum v kariére. Prvé víťazstvo v NHL od 25. marca 2015 zaznamenal brankár Ben Scrivens, ktorého Montreal získal v závere minulého roka práve z Edmontonu. Obranca "olejárov" Andrej Sekera bol na ľade 18:38 minúty, zaznamenal mínusový bod a tri strely. Hviezdny nováčik Connor McDavid prvýkrát od návratu po zranení nebodoval, ale ukázal viacero pekných akcií. "Má plnú tašku trikov a neviete, ktorý kedy vytiahne. Treba mu hrať tvrdo do tela a neustále ho mať na očiach. Je to hráč s obrovským talentom, neprekvapuje ma, čo dokáže," povedal obranca Montrealu P.K. Subban na adresu McDavida.

O víťazstve Bostonu 2:1 nad Buffalom rozhodol v predĺžení z trestného strieľania Brad Marchand, ktorý potrestal faul Rasmusa Ristolainena. "Už som mal toho plné zuby, ledva som dýchal. Som šťastný, že to vyšlo a dal som gól," povedal s 24 gólmi najlepší strelec Bruins po prvom trestnom strieľaní v predĺžení v histórii klubu. Lavička Sabres s nariadením nájazdu vôbec nesúhlasila. "Myslím, že rozhodcovia sa môžu hanbiť. Podľa mňa to nebol vôbec faul, nie to ešte na trestné strieľanie," povedal zámorským médiám brankár Buffala Robin Lehner. Kapitán Bostonu Zdeno Chára strávil na ľade 23 a pol minúty, bol pri inkasovanom góle, na bránku vyslal tri strely a dve minúty si odsedel na trestnej lavici. V druhej tretine pri mele pred bránkou nechtiac vrazil do rozhodcu, ale našťastie sa nič nestalo.

Pittsburgh vyhral na ľade Floridy 3:2 po predĺžení, hoci ešte v závere tretej časti prehrával 0:2. Potom však zobrali situáciu do rúk obranca Chris Letang a kapitán Sidney Crosby a postarali sa o veľký obrat. Letang strelil dva góly vrátane víťazného v predĺžení a pridal asistenciu, Crosby vyrovnal na 2:2 a na dva góly prihral. Hviezdny útočník Penguins zaznamenal svoj 900. kanadský bod v NHL vo svojom 677. zápase. Stal sa desiatym najrýchlejším hráčom, ktorý dosiahol tento míľnik. Na hranicu 900 bodov sa z hráčov Pittsburghu dostal okrem Crosbyho len Mario Lemieux a Jaromír Jágr. Panthers prišli o päťzápasovú víťaznú sériu. Duel sledovalo 20.295 divákov, čo bola tretia najvyššia návšteva v histórii klubu.

O víťazstve Washingtonu 3:2 nad New Jersey rozhodol v nájazdoch Alexander Ovečkin, keď bekhendovým blafákom prekonal Coreyho Schneidera. "Naučil som sa to od Oshieho, on vie takto oklamať brankára. Skúsil som ho napodobniť a vyšlo to," povedal kapitán Capitals pre nhl.com. Brankár Braden Holtby zaznamenal 32. víťazstvo v sezóne a je v tejto štatistike na čele NHL. Prvý gól v NHL strelil center Washingtonu Paul Carey.

Hráči NY Rangers "ukradli" víťazstvo Philadelphii, keď 12,9 sekundy pred koncom vyrovnal na 2:2 perfektnou strelou od modrej čiary obranca Keith Yandle a potom v nájazdoch rozhodol Mats Zuccarello. Zápas nedohral kapitán "jazdcov" Ryan McDonagh, ktorý už v prvej tretine opustil ľad po údere od Wayna Simmondsa do tváre. V ďalšom kanadskom derby vyhrala Ottawa nad Torontom 6:1 a zastavila sériu troch prehier. Štyri asistencie zaznamenal kapitán Erik Karlsson a od čias Chrisa Cheliosa (1994-95) je prvým obrancom, ktorý v jednej sezóne zaznamenal dva zápasy s bilanciou 0+4. Predtým sa mu to podarilo 14. októbra proti Columbusu. V drese Toronta opäť nedostal šancu obranca Martin Marinčin.

Hokejisti St. Louis vyhrali nad Minnesotou 4:1, keď zažiaril brankár Brian Elliott. Ten zaznamenal 38 zákrokov, z toho 23 striel kryl v druhej tretine. Blues sa na štvrtý pokus dočkali výhry v riadnom hracom čase nad Minnesotou. Wild sa v poslednom čase nedarí, nepomohlo ani to, že tréner Mike Yeo "posadil" Thomasa Vaneka a Jasona Zuckera.

Jaroslav Halák (NY Islanders) 30:20 4/13 69,2
/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Výsledky večerných /nočných/ zápasov NHL vrátane video highlightov z každého zápasu + video pri každom góle

Celkom strely na bránu: 37-26.
Vylúčenia a trestné minúty: 6/12 - 6/12.
Brankári: A.Niemi 3/11 K.Lehtonen 2/15 - C.Crawford 1/37
Divákov : 18,532 - American Airlines Center.

Celkom strely na bránu: 28-28.
Vylúčenia a trestné minúty: 5/29 - 8/19.

Celkom strely na bránu: 44-35.
Vylúčenia a trestné minúty: 5/10 - 5/10.

Celkom strely na bránu: 25-27.
Vylúčenia a trestné minúty: 6/12 - 5/10.
Brankári: C.Anderson 1/27 - J.Reimer 3/8 J.Bernier 3/17
Divákov : 19,379 - Canadian Tire Centre.

Celkom strely na bránu: 24-39.
Vylúčenia a trestné minúty: 8/16 - 7/14.

Celkom strely na bránu: 34-39.
Vylúčenia a trestné minúty: 9/32 - 11/36.

Tomáš FLEISCHMANN (MON): 1a., 1b., +1, odohral 13:51
tasr © 2014, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.