{HSBGAMES}
Autor: TASR/r0b0.t   |   Publikované: Sunday, 21. February 2016, 10:10

Slovenský obranca Zdeno Chára sa dvoma asistenciami podieľal na hladkom víťazstve svojho tímu Bostonu, ktorý v noci na nedeľu zdolal v súboji zámorskej NHL domáci Dallas 7:3.

Český veterán Jaromír Jágr strelil pri víťazstve Floridy nad Winnipegom 3:1 dva góly a so 742 zásahmi predbehol bývalého kanoniera Bretta Hulla. Štyridsaťštyriročný Jágr sa v počte gólov dostal na tretie miesto v historickom rebríčku, viac ako on už strelili len Wayne Gretzky (894) a Gordie Howe (801).

Jágr sa po dvojgólovom súboji s Jets dostal na hranicu 20 gólov, je najlepším strelcom a najviac bodujúcim hráčom Panthers. "Keď som v pondelok dostal tortu na 44. narodeniny, tak som si želal, aby som sa stal kanonierom. Hneď to začalo fungovať, takže možno ešte dostihnem aj Gordieho a Wayna Gretzkého, ktovie?," poznamenal pre zámorské médiá Jágr, ktorý po svojich narodeninách od 15. februára strelil tri góly v dvoch dueloch. Český útočník dal 742 gólov v 1606 zápasoch a na konte má už 1845 bodov, o päť menej ako Howe na treťom mieste historických tabuliek. Hull sa na métu 740 gólov dostal v rokoch 1987 - 2006 za 1269 duelov. "Nerozmýšľal som na míľnikom. Keď hráš dobre, tak prídu aj góly," dodal muž s číslom 68.

"Milujem hokej a nevidím dôvod, prečo by som mal skončiť. Milión ľudí by chcelo byť na mojom mieste. Dokážem stále hrať v NHL, tak prečo by som nemal pokračovať," dodal Jágr. Pri oboch góloch mu asistoval fínsky útočník Jussi Jokinen, ktorý odohral 800. zápas v kariére. "Na to, aby som dal góly, potrebujem dobré nahrávky od spoluhráčov a tie som dostal. Dal som dva góly vo veku 44 rokov vďaka nim. Ďakujem chalani," dodal s úsmevom Jágr, ktorému k míľniku gratulovali takmer všetci aktéri duelu. Pozdrav na diaľku mu poslal aj bývalý obranca Chris Chelios, ktorý hral NHL do svojich 48 rokov. "Je neskutočné, čo dokáže vo svojom veku a zdá sa, že vôbec nespomaľuje v tempe. Stále je pre tím mimoriadne cenný a platný hráč," odkázal Chelios na adresu Jágra, ktorý začal kariéru v roku 1990 v Pittsburghu Penguins.

K vysokému víťazstvu Bostonu v Dallase 7:3 prispel dvomi gólmi Brad Marchand a prvýkrát v kariére dosiahol hranicu 30 presných zásahov v sezóne. Kapitán Bruins Chára zaznamenal dve asistencie a vylepšil svoju bilanciu na 8+24. Na ľade Stars zvíťazil Boston štvrtý z posledných piatich duelov a tretí za sebou, hoci po prvej tretine prehrával 1:3. "Začali sme zle a prvá tretina bola pre nás sklamaním. Potom sme sa upokojili a uvedomili sme si, že ešte máme veľa času na to, aby sme dokázali, že máme dobrý tím. Ukázali sme charakter," povedal pre nhl.com Marchand. Český útočník Bruins David Krejčí oslávil 600. zápas v kariére gólom na 5:3.

Hokejisti Tampy Bay Lightning zvíťazili na ľade Pittsburghu Penguins 4:2. Jedným gólom sa na triumfe podieľal aj kanonier hostí Steven Stamkos, pre ktorého to bol jubilejný 300. presný zásah v základnej časti NHL. V 550 zápasoch k nim pridal aj 242 asistencií. V 48 dueloch play off nazbieral 35 bodov (15+20). “Je to príjemné. Na jednej strane to znamená, že už som v lige dosť dlho, na druhej, že som mal okolo seba vždy dobrých hráčov, bez ktorých by som to nedokázal,” povedal Stamkos.

Toronto so slovenským obrancom Martinom Marinčinom v zostave prehralo s Philadelphiou 4:5 po predĺžení. O triumfe Flyers rozhodol Shayne Gostisbehere, ktorý opäť vylepšil svoj vlastný rekord NHL. Ako nováčik-obranca bodoval už v 15. zápase za sebou. "Prežívam svoj sen. Mám fantastických spoluhráčov, ktorí mi pomáhajú a tešia sa spolu so mnou," povedal 22-ročný Američan, ktorý počas úspešnej série strelil 5 gólov a pridal 13 asistencií a ako prvý obranca v histórii strelil štyri góly v predĺžení v jednej sezóne. Z obrancov naposledy v NHL bodoval v 15 zápasoch za sebou Chris Chelios v sezóne 1995-96. Marinčin odohral 21 minút a 5 sekúnd a zaznamenal 4 strely.

V hernej kríze pokračuje Edmonton, ktorý podľahol doma Coloradu 2:3. Oilers prehrali štvrtý zápas za sebou, siedmy z posledných ôsmich a opäť klesli na posledné miesto v NHL. Dva góly Avalanche strelil Tyson Barrie. V obrane “olejárov” odohral viac ako 23 minút slovenský obranca Andrej Sekera, ktorý zaznamenal plusový bod a dve strely.

Detroit so slovenskými útočníkmi Tomášom Tatarom a Tomášom Jurčom v zostave prehral na ľade Ottawy 2:3 po nájazdoch. Jediným úspešným exekútorom bol Kyle Turris. Tatar s Jurčom nebodovali, obaja zaznamenali po jednej strele. Senators vyhrali tretí zápas za sebou, čo sa im podarilo naposledy koncom novembra. "Veľmi nám pomohol príchod Diona Phaneufa, jeho prínos pre tím sa nedá prehliadnuť," povedal pre espn.com tréner Ottawy David Cameron. Red Wings pre chorobu chýbal nováčik a najproduktívnejší hráč tímu Dylan Larkin. "Králi" z Los Angeles bez zranených útočníkov Mariána Gáboríka a Anžeho Kopitara vyhrali v Nashville 2:1. V predĺžení rozhodol Tanner Pearson a úspešne tak zavŕšil dlhý sedemzápasový trip Kings. V bránke žiaril Jonathan Quick, ktorý chytil 33 striel.

Najlepší tím NHL Washington zdolal New Jersey v tesnom zápase 4:3 a dostal sa na hranicu 90 bodov. Capitals prehrávali v tretej tretine 2:3, ale po góloch T.J. Oshieho z 54. a obrancu Brooksa Orpika z 57. minúty skóre otočili. Oshie oslávil vyrovnávajúcim gólom 500. zápas v kariére. Orpik strelil vo svojej 13. sezóne a 798. zápase v základnej časti svoj vôbec prvý víťazný gól. "Dostal som peknú nahrávku a poslal som puk smerom na bránku. Brankár mal zakrytý výhľad a keď som videl ako sa spoluhráči začali tešiť, vedel som, že je to dnu," povedal pre nhl.com Orpik po svojom druhom góle v sezóne. Presadil sa aj najlepší strelec NHL Alexander Ovečkin, ktorý dal 38. gól v sezóne.

Hokejisti St. Louis vyhrali na ľade Arizony 6:4 a zaznamenali piate víťazstvo za sebou a nad Coyotes vyhrali posledných sedem duelov.

Slováci v akcii:
Zdeno Chára (Boston) 25:11 0 2 2 0 3 2
Martin Marinčin (Toronto) 21:05 0 0 0 0 4 0
Andrej Sekera (Edmonton) 23:09 0 0 0 1 2 0
Tomáš Tatar (Detroit) 15:05 0 0 0 0 1 0
Tomáš Jurčo (Detroit) 6:39 0 0 0 0 1 0

/legenda: minutáž, góly, asistencie, body, (+/-), strely na bránku, trestné minúty. brankári: minutáž, počet inkasovaných gólov/počet striel, percentuálna úspešnosť zásahov/

Výsledky večerných /nočných/ zápasov NHL vrátane video highlightov z každého zápasu + video pri každom góle
1:1 - 01:08 - V.Tarasenko (K.Shattenkirk, A.Steen) v presilovke 5:4
1:2 - 04:22 - A.Steen (D.Backes, J.Edmundson)
1:3 - 07:49 - J.Schwartz (V.Tarasenko, C.Parayko)
1:4 - 10:06 - C.Gunnarsson (R.Fabbri, T.Brouwer)

Celkom strely na bránu: 39-20.
Vylúčenia a trestné minúty: 8/16 - 7/14.
Brankári: J.Zatkoff 4/20 - B.Bishop 2/39
Divákov : 18,643 - CONSOL Energy Center.
3:3 - 33:59 - K.Miller (D.Seidenberg)
3:4 - 39:08 - L.Eriksson (D. KREJČÍ, D.Seidenberg)
3:5 - 44:50 - D. KREJČÍ (T.Krug, M.Beleskey) v presilovke 5:4 video
3:6 - 57:16 - B.Connolly (P.Bergeron, B.Marchand)
3:7 - 59:37 - M.Beleskey (J.Morrow, Z. CHÁRA) v presilovke 5:4 video

Celkom strely na bránu: 29-42.
Vylúčenia a trestné minúty: 7/17 - 2/7.
Brankári: K.Lehtonen 6/41 - T.Rask 3/29
Divákov : 18,532 - American Airlines Center.

Brankári: C.Anderson 2/31 - Petr MRÁZEK 2/27
Divákov : 18,930 - Canadian Tire Centre.

1:1 - 11:19 - J.Mitchell (B.Comeau, T.Barrie) video
1:2 - 21:23 - T.Barrie (J.Iginla, M.Duchene)
1:3 - 43:49 - T.Barrie (A.Tanguay, G.Landeskog) video

Celkom strely na bránu: 27-29.
Vylúčenia a trestné minúty: 4/11 - 4/11.
Brankári: C.Talbot 3/29 - C.Pickard 2/27
Divákov : 16,939 - Rexall Place.
COL 4 T.Barrie
EDM 16 T.Purcell
COL 31 C.Pickard
Andrej SEKERA (EDM): 2str, odohral 23:09
tasr © 2014, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.