{HSBGAMES}
NY Islanders s Halákom vyhrali v Calgary, slovenský brankár prvou hviezdou
Autor: r0b0.t/TASR   |   Publikované: Friday, 26. February 2016, 09:00
154507

Hokejisti New Yorku Islanders v zostave s Jaroslavom Halákom zvíťazili v noci na piatok v zámorskej NHL na ľade Calgary Flames 2:1. Slovenský brankár kryl 31 striel a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu. Tretí štart v profilige si pripísal na konto Marek Hrivík, jeho New York Rangers triumfovali v St. Louis 2:1. Slovenský útočník odohral vyše deväť minút a zaznamenal plusku.

Halák zaznamenal 16. víťazstvo v sezóne a pomohol Islanders k tretiemu triumfu za sebou na úvod najdlhšieho sedemzápasového tripu v sezóne. "Plamene" viedli od 5. minúty po góle Jiřího Hudlera, ale v ďalšom priebehu už Haláka neprekonali. Slovenský brankár držal svoj tím v hre a Islanders v polovici tretej tretiny vyrovnali zásluhou obrancu Thomasa Hickeyho. Víťazný obrat dokonal 17,8 sekundy pred koncom predĺženia Josh Bailey. Najlepšie zákroky predviedol Halák v druhej tretine, v ktorej zaznamenal 11 zásahov a zmaril šance Seana Monahana, Micheala Ferlanda, či Sama Bennetta. "Jaro bol dnes naozaj veľmi dobrý. Po 40 minútach sme neboli tam, kde sme chceli byť, ale brankár nás držal stále v hre. Povedali sme si, že do poslednej tretiny dáme všetko a uvidíme čo to dá. Toto sú víťazstvá tímu, ktorý chce hrať v play off. Nebolo to príliš pôsobivé, ale dôležitý je konečný stav," povedal pre nhl.com autor vyrovnávajúceho gólu Hickey, ktorý vyrastal práve v Calgary. Islanders sa najbližšie predstavia v Edmontone.

Toronto prerušilo sériu štyroch prehier a zdolalo na domácom ľade Carolinu 3:1. Slovenský obranca Martin Marinčin nastúpil po odchodoch Diona Phaneufa a Romana Poláka v prvej obrannej formácii a na ľade strávil 25 a 13 sekúnd. Počas najväčšej zápasovej porcie v sezóne sa do štatistík nezapísal a nevylepšil bilanciu 0+2. Dvadsaťštyriročný Marinčin odohral v prebiehajúcej sezóne viac ako 20 minút len v druhom zo 42 zápasov, v ktorých nastúpil. Oporami Maple Leafs boli brankár Jonathan Bernier, ktorý zaznamenal 30 zásahov a dvojbodový PA Parenteu. Toronto pred zápasom oznámilo, že zranení útočníci James van Riemsdyk a Joffrey Lupul už v tejto sezóne nenastúpia.

"Jazdci" z New Yorku aj s Mareko Hrivíkom vyhrali v tesnom zápase na ľade St. Louis 2:1, keď v tretej tretine rozhodol Chris Kreider. Najviac sa po zápase rozprávalo o brankárovi Henrikovi Lundqvistovi, ktorý sa stal mužom s najväčším počtom zásahov v histórii Rangers a ako prvý brankár v NHL zaznamenal 30 víťazstiev v desiatich z prvých jedenástich sezón v kariére. Lundqvist zaznamenal 35 zásahov a celkovo ich má na konte už 17.404, čím prekonal doterajšieho lídra Rangers Mikea Richtera (17.379). Švédsky brankár dosiahol 369. víťazstvo v kariére a na 16. mieste historických tabuliek vyrovnal Toma Barrassa. "Byť v spoločnosti takýchto mien je pre mňa veľká česť. Boli mojimi vzormi, keď som vyrastal," povedal Lundqvist pre nhl.com. Hrivík vo svojom treťom zápase v NHL odohral 9 minút a 4 sekundy, bol na ľade pri otváracom góle duelu, ktorý Tanner Glass, za čo si pripísal plusový bod.

Chicago zaznamenalo druhú prehru za sebou, keď v zápase s Nashvillom prišlo minimálne o bod v úplnom závere zápasu. Nerozhodný stav 1:1 zlomil minútu a 51 sekúnd pred treťou sirénou Calle Järnkrok a triumf poistil do prázdnej bránky Miikka Salomäki. Skvelý výkon podal brankár Pekka Rinne, ktorý chytil 38 striel Blackhawks. Nashville bodoval vonku v 10. zápase za sebou. "V poslednom čase hráme veľmi dobre a takéto víťazstvá zvyšujú naše sebavedomie," povedal Rinne pre nhl.com. Slovenský útočník Richard Pánik nastúpil na ľavom krídle prvej formácie Chicaga, ale celkovo bol na ľade len 9 minút a 10 sekúnd a zaznamenal jednu strelu. Druhý slovenský "jastrab" Marián Hossa pre zranenie stále chýbal.

Hokejisti Los Angeles bez zraneného Mariána Gáboríka vyhrali nad Edmontonom 2:1, keď priebeh duelu otočili v poslednej tretine. Víťazný gól v Staples Center strelil 5 minút a 50 sekúnd pred koncom Dwight King. "Králi" od zranenie Gáboríka strelili v šiestich dueloch len osem gólov, napriek tomu vyhrali tri zápasy za sebou. Kings opäť podržal brankár Jonathan Quick, ktorý zaznamenal 26 zásahov a pripísal si už 31. víťazstvo v sezóne. Viac ako 20 minút na ľade svojho bývalého tímu odohral za Oilers obranca Andrej Sekera, ktorý bol na ľade pri góle Zacka Kassiana na 1:0, ale potom neustrážil Tylera Toffoliho a po jeho dobiedzaní vyrovnal Jeff Carter. Český brankár Michal Neuvirth bol hrdinom Philadelphie vo víťaznom zápase 3:2 nad Minnesotou, keď 2,6 sekundy pred koncom zmaril fantastickým zákrokom lapačkou stopercentnú šancu Charlieho Coylea. Neuvirth schoval puk do lapačky tesne pred bránkovou čiarou a situáciu posudzoval aj videorozhodca. "Kým som to nevidel ma videu, tak som si nebol istý, či puk neskončil dnu. Bol to neskutočný zákrok a navyše v takom skvelom čase pre nás," povedal tréner Flyers Dave Hakstol.

Jasné víťazstvo Columbusu 6:1 nad New Jersey zariadil tromi gólmi a jednou asistenciou Nick Foligno. Kapitán Blue Jackets zaznamenal druhý hetrik v NHL, prvý dosiahol 4. apríla 2015 proti Pittsburghu. Po šiestich zápasoch sa do zostavy Floridy vrátil Alexander Barkov a dvomi gólmi pomohol "panterom" k víťazstvu 3:2 nad Arizonou. Český veterán Jaromír Jágr zaznamenal asistenciu a dosiahol 44. bod v sezóne. Vo veku 44 rokov sa stal najstarším hráčom NHL, ktorý získal v jednej sezóne viac ako 43 bodov. Florida má na čele Atlantickej divízie päťbodový náskok pred Tampou Bay a Bostonom. Winnipeg dve hodiny pred zápasom v Dallase skompletizoval výmenu Andrewa Ladda do Chicaga za slovenského útočníka Marka Daňa a tak na ľade Stars nastúpil už bez svojho bývalého kapitána. Jets aj bez neho vyhrali 6:3, hrdinom duelu bol Mark Scheifele, ktorý strelil gól a pridal tri asistencie. V kanadskom derby vyhral Vancouver nad Ottawou 5:3. Prvý trojbodový zápas v kariére zaznamenal obranca Matt Bartkowski, autor dvoch gólov a jednej asistencie. Senators prišli o štvorzápasovú víťaznú sériu.

Výsledky večerných /nočných/ zápasov NHL vrátane video highlightov z každého zápasu + video pri každom góle

Brankári: A.Niemi 3/8 K.Lehtonen 3/20 - M.Hutchinson 3/30
Divákov : 18,532 - American Airlines Center.

Celkom strely na bránu: 32-34.
Vylúčenia a trestné minúty: 5/19 - 5/19.
Brankári: J.Ortio 2/34 - Jaroslav HALÁK 1/32
Divákov : 19,289 - Scotiabank Saddledome.

Celkom strely na bránu: 29-31.
Vylúčenia a trestné minúty: 6/12 - 6/12.

Celkom strely na bránu: 36-30.
Vylúčenia a trestné minúty: 5/10 - 5/10.
Brankári: R.Miller 3/30 - C.Anderson 4/35
Divákov : 18,570 - Rogers Arena.
VAN 44 M.Bartkowski
VAN 26 E.Etem
VAN 18 J.Virtanen
tasr © 2014, Autorské práva TASR a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR a uvedených agentúr je výslovne zakázané.